کد خبر: 1033
تاریخ انتشار: آبان 14, 1400
گروه : روزنامه

روزنامه تجارت

روزنامه تجارت

blank

پشت پرده مقاومت خودروسازان در برابر افزایش تولید

 

گروه صنعت و تجارت: تولید پلتفرم مشترک داخلی در برنامه خودروسازان وجود دارد که پیاده‌سازی آن، مستلزم تعامل خودروسازان و برنامه‌ریزی در این باره است، اما تاکنون به مرحله اجرا نرسیده است. در حال حاضر به نظر می رسد که این توانایی برای صنعت خودروی داخلی وجود دارد. پلتفرم مشترک برای انواع خودروها با اتاق‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد و کاهش قابل توجه هزینه‌های تولید، سرمایه‌گذاری‌ها و در مقابل افزایش تنوع خودروها از نتایج تولید پلتفرم مشترک خواهد بود. زمانی که چندین نوع خودروی متنوع از یک پلتفرم مشترک و قطعاتی همچون موتور، گیربکس و دیفرانسیل یکسان بهره بگیرند، این موضوع بر تیراژ تولید قطعات می‌افزاید و موجب کاهش قیمت تمام شده نیز می‌شود.
توسعه محصولات جدید تاکنون روند مناسبی داشته اما می‌بایست برای توسعه محصولات حد و مرزی قائل شد به نحوی که تیراژ مقرون به صرفه و قیمت نیز اقتصادی باشد، زیرا خودروسازان ما چندان از بازار صادراتی برخوردار نیستند. افزایش تنوع خودروها به تولید انبوه واقعی نمی‌انجامد تا با سرشکن کردن هزینه‌ها، قیمت قطعات کاهش بیابد ضمن اینکه بر ذائقه مصرف‌کنندگان نیز تاثیرگذار است. تولید پلتفرم مشترک برای چند مدل خودروی متنوع، این مزیت را دارد که صرفا اتاق خودرو دچار تغییرات می‌شود و با یکسان بودن اجزای قوای محرکه خودرو، افزایش تیراژ تولید و کاهش قیمت محقق می‌گردد. اما در توسعه محصولات که با تنوع تولید همراه است، ضمن اینکه صادرات چندانی نداریم، برای مصرف داخلی، تولید به بخش‌های کوچک تقسیم می‌شود و اقتصادی نخواهد بود.
فیس لیفت کردن خودروها که به معنای ایجاد تغییرات ظاهری در خودرو شامل تعویض چراغ‌های عقب، سپر و طرح جلو و عقب اتاق خودرو می‌شود، یک رویه مرسوم در دنیا است که به خودروسازان کمک می‌کند تا نسبت به تعویض اتاق خودروهای تولیدی خود دیرتر اقدام نمایند. می‌توان فیس لیفت کردن را توسعه محصول به شمار آورد. به هر حال خودرو می‌بایست برای مشتری جذاب باشد و برای حفظ و افزایش این جذابیت، فیس لیفت کردن خودروها انجام می‌شود.
در این میان برخی کارشناسان معتقدند که واردات خودرو در صورتی منجر به رقابت پذیری می شود که خودروسازان ما دارای امکاناتی برابر با خودروسازان جهانی باشند. چراکه خودروساز ایرانی از لحاظ قدرت مالی، تیراژ تولید، دانش فنی و تجهیزات پیشرفته هم تراز طرف خارجی خود نیست و طبیعتا خودروسازان جهانی با امکاناتی که دارند می توانند محصولی باکیفیت و قیمت مناسب تولید کنند. در حالی که خودروساز ایرانی هیچ یک از این مزیت ها را ندارد. دولت باید در یک بازه زمانی تجهیزات و امکانات لازم را در اختیار خودروسازان قرار دهد تا با طرف جهانی خود هم تراز شود سپس نسبت به آزادسازی واردات خودرو اقدام کند. کما اینکه در کشور کره همین اتفاق افتاد و دولت کره ابتدا با حمایت از سازندگان داخلی آنها را به سطح استانداردهای بین المللی نزدیک کرد سپس مجوز واردات را صادر کرد. در این صورت وقتی خودرو با کیفیت در داخل تولید شود رغبتی به استفاده از خودرو خارجی وجود نخواهد داشت به غیر از طبقه ای خاص که تمایل به استفاده از ماشین های لوکس دارند.

در حال حاضر با توجه به تحریم ها و مشکلات سیاسی کشور امکان تجهیز خودروسازان توسط دولت وجود ندارد. لذا واردات در شرایط فعلی صنعت خودرو کشور را تحت فشار قرار خواهد داد. واردات خودرو با هدف کاهش قیمت خودروهای داخلی دارای ظاهری فریبنده اما غیرواقعی است زیرا هیچگاه واردات خودرو خارجی با ارز گران و تعرفه بالا نمی تواند قیمت مناسبی داشته باشد و تنها طبقه ای خاص توان خرید آن را خواهند داشت و عامه مردم از خرید آن محروم می شوند. واردات در صورتی منجر به کاهش قیمت خودروهای داخلی خواهد شد که با حذف تعرفه ها و کاهش نرخ ارز صورت بگیرد که این امکان نیز با توجه به ساختار بیمار اقتصاد کشور وجود ندارد.
در همین حال مدیرکل صنایع حمل و نقل وزارت صمت گفت: در حال حاضر امکان افزایش تولید خودرو وجود دارد اما به دلیل اینکه برخی از محصولات زیان ده هستند، خودروسازان تمایلی به افزایش تولید ندارند. سهیل معمارباشی در گفتگو با مهر در مورد وضعیت تولید صنعت خودروسازی کشور، اظهار کرد: تولید خودرو امسال به حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار دستگاه می‌رسد و هدفی که برای سال آینده برای خودروسازان در نظر گرفته شده است تولید یک میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه است. مدیرکل صنایع حمل و نقل وزارت صمت در مورد نقش خودروسازان بخش خصوصی در تولید خودرو، افزود: چشم انداز تولید ۱.۶ میلیون دستگاه خودرو، هم برای دو خودروساز بزرگ کشور و هم برای خودروسازان بخش خصوصی است؛ بخش خصوصی حتماً باید به میدان بیاید و در این زمینه حرکت جدی داشته باشد زیرا وزیر صمت حساب ویژه ای روی بخش خصوصی باز کرده است. وی در پاسخ به این سوال که آیا امکان افزایش ۵۰۰ هزار دستگاهی تیراژ تولید برای سال آینده وجود دارد، تصریح کرد: در حال حاضر نیز امکان افزایش تولید وجود دارد اما به دلیل اینکه برخی از محصولات زیان ده هستند، خودروساز تمایلی به افزایش تولید ندارد. وقتی در تولید یک محصول ۵۰ میلیون تومان زیان وجود داشته باشد انگیزه برای تلاش جهت افزایش تولید از بین می‌رود. معمارباشی گفت: درخواست وزیر از خودروسازان، افزایش تولید است اما این موضوع الزاماتی دارد. اگر این الزامات محقق شود خودروساز و قطعه ساز پای کار هستند و با توجه به اینکه زیرساخت‌ها تا این سطح وجود دارد و نیاز به سرمایه گذاری زیادی در حوزه زیرساخت نداریم، تولید یک میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه قابل تحقق است. مدیرکل صنایع حمل و نقل وزارت صمت در مورد اینکه در ساخت هر خودرو چه میزان ارزبری داریم، گفت: داخلی سازی در صنعت خودرو به صورت ویژه در دستور کار است؛ سال گذشته ارزبری هر دستگاه خودرو ۲ هزار و ۲۰۰ دلار بود که امسال با کاهش ۴۰۰ دلاری، ارزبری هر خودرو به صورت میانگین به یک هزار و ۸۰۰ دلار رسیده است.
از طرف دیگر به نظر می‌رسد که قرعه‌کشی خودرو هیچ کمکی به ساماندهی بازار نکرد، این روش ناموفق را ما چهل سال پیش تجربه کردیم. قریب به 10 درصد از ثبت‌نام کنندگان، مصرف‌کننده واقعی هستند و 90 درصد از آنها فروشنده بوده و یا شماره ملی انها برای گرفتن خودرو توسط سفته‌بازان و دلالان به قیمت 5 تا 30 میلیون تومان بسته به نوع خودرو خریداری می‌شود. متاسفانه این خودروها باید به بازار تزریق شود. این نوع ثبت نام به نوعی رانت محسوب می‌شود. با اینکه قیمت خودرو درحال افزایش است اما تحرک و معامله‌ای در بازار وجود ندارد. عده‌ای هم به علت حفظ ارزش پول خود اقدام به خرید در بازار خودرو می‌کنند.

برچسب ها : روزنامه تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *